17 Nisan 2012 Salı

Miniklerle Kurabiye Yaptık


Dün benim küçük adamımın, sarı papatyamın okuluna davetliydim. Tuğra ve arkadaşları ile beraber kurabiye pişirmeye gittim.  Sene başından beri çeşitli sebeplerle Şeker Hamurlu Kurabiye yapıp götürdüğümde öğretmenimiz Serpil Hanım okulda çocuklarla da birlikte yapalım diye rica ediyordu.

 Sene sonu yaklaşırken, çocuklar birbirlerinden ayrılmadan hep birlikte çok keyifli bir saat geçirdik. Benim için de oldukça eğlenceli oldu. Anne olmak başka birşey ama insan o kadar çocuğun içinde kendini bambaşka hissediyor. Sanki hepsi sizin çocuğunuz gibi ayrı parlıyor gözleriniz her birine baktığınızda.

Çocuklarla beraber her zaman yaptığım şeker hamurlu kurabiye tarifimi yaptık. Onların aklı gerçi şeker hamuruyla da süslemekteymiş fakat bunun için çok daha geniş vakit ve malzeme gerektiğinden sadece kurabiyesini yaptık.
 Hamuru ben yoğurdum sonra hepsine eşit paylaştırdık. Hamur hazırlanırken yüzlerindeki merakı görmeniz gerek. Bizim evde sarı papatyayla sıklıkla yaptığımız bir şey kek, kurabiye. Ama birçoğu hiç evde böyle bir etkinlik yapmıyormuş söylediklerine göre. Merdane ile hamurlarını açıp diledikleri kalıplarla şekillendirdiler.  Erkekler '' ben kalpli kalıbı istemem'' diye kalıpları çekiştirirken kızlar genelde kelebekli kalpli olanları tercih etti.
 Hazırladıkları kurabiyeleri  Serpil Öğretmenleri tek tek isimlerini yazarak yağlı kağıda yerleştirdi. Ve hepsi görevlerini bitirmiş olmanın heyecanıyla sınıflarının yolunu tuttu. Onlar kadar benim de çok keyif aldığım bir gün oldu.
 Kurabiyelerin fırından çıkmış hali de işte böyle. Akşam sarı papatya kendi elleriyle yaptığı kurabiyeleri getirdi, bir güzel de yedi.

Yorum Gönder