24 Ekim 2016 Pazartesi

Evde Lor Peyniri Yapmak Çok Kolay


Hala eski usul kapımıza gelen sütçümüzden  alıyoruz sütü biz. Her hafta Pazar günleri sütçü gelip kapımızı çalar, tüm apartman sakinleri aşağıya ineriz. Sütümüzü, yumurtamızı, mevsime göre sebze meyvemizi de seçip gönül rahatlığı ile tüketiriz. Bu sabah mesela balkabağı vardı bolca. Şimdi tam zamanı sevenler için bolca yenilip faydalanılmalı. Bizim evde ev yoğurdu artık olmazsa olmazlarımızdan. Yıllardır hazır yoğurt neredeyse hiç tüketmiyoruz, çok mecbur kaldığımızda da zaten günlerce sürünüyor dolapta. Bir ara ev yapımı yoğurt yapımı ile de ilgili bir post hazırlayacağım. Ama bugün ev yapımı lor peyniri reçetesi paylaşacağım. Bence peynirin de en güzel halidir lor, sütün kesilip en basit ve saf haliyle sofralara gelmiş hali. Evde de yapımı tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Her defasında az az yapıp kısa sürede tüketip yeniden yapmakta fayda var. Çünkü lor peyniri çabuk bozulabilir. Özellikle sağlıklı beslenme konusunda çok düşünüp neler yapabilirim dediğim şu son günlerde en sevdiğim girişimim de bu lor peyniri oldu. Böreklere, omletlere, salatalara yani aklınıza gelebilecek her şeye kullanabilirsiniz. Yaparken arzunuza göre tatlandırabilirsiniz. Tuzdan başka çörekotu da lora çok yakışır benden söylemesi. 


Malzemeler:

1 lt süt
1 su bardağı yoğurt
2 damla limon suyu veya 1 çay bardağı sirke


Yapılışı:

1. Sütü tencereye alın.
2 Kaynamaya başlayınca içine yoğurdu ekleyin.
3. Ardından limon suyu ya da sirkeyi de katın. Eğer peyniriniz tuzlu olsun istiyorsanız tuzunu da bu aşamada katabilirsiniz.
4. Süt kesilmeye başladıkça suyunda ayrılır ve toplaşır. Bu şekilde 5-10 dk kaynatmaya devam edin.
5. Ocağın altını kapatıp temiz bir tülbente ya da bez torbaya sütü dökün ve suyunu süzün. Bu suyu da ziyan etmeyip bir yerde toplarsanız daha sonra poğaçalarda, ekmek yapımında kullanabilirsiniz.
6. Peynirin yuvarlak şekil almasını isterseniz torbayı sıkıştırıp öylece süzülmesini bekleyebilirsiniz.
7. Bir gece bekletip ertesi gün buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Hiç yorum yok: