23 Şubat 2019 Cumartesi

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat KurtarıyorMeme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

 Meme kanseri her yaştan kadınların karşılaşabileceği önemli bir kanser türüdür ve meme dokusunu oluşturan hücrelerden gelişir. En yaygın olanı süt kanallarını oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan çeşididir ve buna "lobüler tip meme kanseri" adı verilir. Bu hastalığı tetikleyen faktörler arasında sigara ve alkol kullanımı, obezite, stres ve kalıtsal özellikler yer alır. Esasen meme kanseri için kadın olmak başlı başına bir risktir. Buna karşılık 30 yaş altında yapılan doğum ile emzirme faaliyeti meme kanserini önlemeye yardımcı olur.

 Yapılan araştırmalar dünya genelinde kadınlarda en sık görülen kanser türünün göğüs kanseri olduğunu göstermektedir. Ayrıca tüm dünya mevcudu incelendiğinde akciğer kanserinden sonra en yaygın olan kanserdir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre her 40 kadından 5’inin hayatının belirli bir döneminde göğüs kanserine yakalandığı görülmektedir. Meme kanseri yakın geçmişte özellikle 50 yaşını geçmiş kadınlarda daha sık görülürken günümüz koşullarında her yaştan kadında görülebilmektedir.

 Meme Kanserinin Belirtileri 

 Meme kanserini erken teşhis etmek oldukça önemlidir. Erken teşhis sonucu başlanan bir tedavi %90 üzerinde başarılı sonuçlanır. 20 yaşını geçmiş her kadının kendi kendine uygulayabileceği basit yöntemler ile çeşitli belirtilerin farkına varılabilir. Göğüs kanseri belirtileri arasında en belirgin olanı göğüs veya koltuk altında elle hissedilebilen düzensiz şekilli, sert ve ağrılı kitlelerin varlığıdır. Bu kitleleri anlamanın en kolay yolu sırt üstü uzanarak bir elinizi ensenize koyarak diğer elinizin işaret ve orta parmakları ile göğüs ve çevresine hafifçe dokunmaktır. Bu şekilde yapılan muayenede eliniz ile sert ve düzensiz şekilli kitleleri tespit edip bu kitlelerin memedeki yerini değiştiremiyorsanız ciddi bir belirti yakalamışsınız demektir. Meme ucunun içe basık olması, memeden kanlı veya şeffaf akıntı gelmesi, meme ucunun soyulması veya kabuklanması ile göğüste aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar da çeşitli belirtilerdir. Bu belirtiler ciddiye alınması gereken belirtiler olup bir uzmana başvurmayı gerektirir.

 Meme kanserini erken teşhis edebilmek maksadıyla farkına varılamayacak belirtilerin tespit edilmesi için düzenli aralıklarla hekim kontrolü gereklidir. Çünkü rahatlıkla farkına varılabilecek fiziksel belirtilerin aksine bazı kadınlarda sadece mamografi ile tespit edilebilen çeşitli belirtiler olabilir. Bu sebeple belirli periyotlarla yapılan hekim kontrolü, meme kanserini önleme ve tedavi etme adına hayati öneme sahiptir. Göğüs kanserinin tespit ve tedavi yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Acıbadem internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Hiç yorum yok: