14 Kasım 2019 Perşembe

Kredi Kartının Asgari Ödemesi Hakkında Merak Edilenler
Kredi kartlarının asgari ödeme tutarı, bankalar tarafından belirlenen ve yatırmanız gereken en düşük ücrettir. Bankalar asgari ücret ödeme tutarını çeşitli yönetmelikler doğrultusunda belirliyor. Bu tutarın kredi kartının limitine göre değişkenlik gösterebildiğini belirtmeliyiz. Şayet kredi kartı limiti  15.000 TL'ye kadar olan herhangi biri miktarsa bu durumda kredi kartı asgari ödeme tutarı toplam borcun % 30’u oluyor.
Kredi kartı  limiti 15.000 TL ile 20.000 TL arasında ise bu durumda da asgari ödeme tutarı % 35’e çıkıyor. 20.000 TL ve daha üzerinde olan kredi kartı limiti durumunda ise asgari ödeme  tutarının borcun % 40’ı ve üzeri olduğunu belirtebiliriz. Bu rakamlar ve yüzdelik oranlar bankalar tarafından değil söz konusu yönetmelikler tarafından belirleniyor. Bankalar sadece yüzdelik oranlar üzerinde söz konusu oranların altında olmamak kaydıyla değişiklik yapma hakkına sahip oluyor.
Kredi kartı harcamaları ile ilgili sadece asgari ödeme tutarını düzenli olarak ödeyen kişilerin sayısının bir hayli fazla olduğunu belirtebiliriz. Oysa aslında asgari ödeme tutarı kredi kartı kullanan kişilerin toplam borcunu ödeyememesi durumunda kartının kullanıma kapatılmaması için sağlanan bir kolaylık olarak değerlendirilmelidir. Bu sayede kredi kartı hala kullanıma devam edilebiliyor ve kredi kartı sahibine toplam borcu ödeyebilmesi için bir süre daha şans tanınıyor.
Bu durumda akıllara gelen soru kredi kartı asgari ödeme tutarının ödenmesi durumunda  faiz işleyip işlemediği oluyor. Kredi kartınızın sadece asgari ödeme tutarını yatırırsanız kalan borç miktarı üzerinden bir faiz işliyor ve bu faiz miktarı da toplam borca yansıtılıyor. Yani kredi kartının asgari  tutarı ödendiğinde faiz söz konusu oluyor. Hatta bir süre sonrasında bir yasal takip de söz konusu olabilir. Şayet hesap kesim tarihinden itibaren 90 gün süre boyunca asgari ödeme tutarı ödenmemişse bu durumda yasal takip başlatılıyor.
Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz. Kredi kartı asgari ödeme tutarı gibi konularda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bu sitede bulabiliyorsunuz. Böylelikle kredi kartı kullanımı ve borç ödeme düzeni gibi konularda alışkanlıklarınızı lehinize olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

2 yorum:

Editör dedi ki...

Bu bilgiyi öğrenmem iyi oldu
Bankalar yaş yere yatmıyor hakikaten
teşekkürler editör

Moderatör dedi ki...

Blogunuzu sık sık ziyaret ediyorum.Oldukça dolu ve yararlı emeğinize sağlık.Zaman
ayırmak isterseniz,yeni açtığım blogumu takip ederseniz çok mutlu olurum.Sağlıcakla Kalın.

https://hepfragmanizle.blogspot.com/