20 Eylül 2008 Cumartesi

Bir Taşla İki Kuş ; Aynı Tarif İki Farklı Kek

Meyveli Kek Ramazan'da kekler pastalar biraz rafa kalkıyor aslında.Onların yerine şerbetli tatlılar,güllaçlar falan alıyor.Ben de geçtiğimiz hafta kek yapmayı özlediğimi hissettim ve hemencecik bir kek yaptım.Benim meşhur klasik kekim 1 saat içinde misler gibi hazırdı.Pek de bereketli oldu,ertesi gün tek dilim bile kalmamıştı. İftardan sonra çayınızın kahvenizin yanına şöyle pofuduk bir kek yapmak isterseniz tavsiye ederim.


Blogu uzun zamandır takip edenler bilir,benim kek tarifim asla değişmez,sadece içine katacağım ek malzemeler değişir.


Tarife buradan ulaşabilirsiniz.Asıl tarife ek olarak bu kek için geçen hafta Carrefour'dan aldığım meyve şekerlemelerini kullandım.Açıkcası bana biraz yapay geldi,denemiş oldum ama sanırım elimdeki bitince bir daha almam.Bu arada Nautilius Carrefour'da önceden olmadığı kadar fazla pasta malzemesi dikkatimi çekti. Pasta şekerlemeleri,değişik tatlandırıcılar,baharatlar falan da bulunabiliyor artık. Malzemelerini toplu olarak almak isteyenler için iyi olmuş bence. Ben daha çok bakmakla yetindim,önce evdeki stokları tüketmem gerekiyor.


Havuçlu Zencefilli Kek


Yine kek tarifime sadık kalarak yaptığım ve bugüne kadar yapmış olduğum en lezzetli kek olduğunu iddia ettiğim kektir bu havuçlu zencefilli kek. Bunda da yine ana tarife ek olarak
2 orta boy havuç

1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı toz zencefil

1 küçük kase ceviz içi
kullandım.Zaten tarçın ve zencefilin kokusunu tahmin edebilirsiniz,sizi alıp başka diyarlara götüren bir kokudur o.Zencefili son zamanlarda yaptığım herşeye çok katar oldum ve beni hiç şaşırtmadı.Çok geç tanıştığım için üzgünüm ama arayı kapatıyoruz hızla.Henüz tanışmamış olanlarınız varsa elini çabuk tutsun,kurabiyelere keklere müthiş yakışıyor.
Yorum Gönder