6 Ocak 2010 Çarşamba

Yüyü' nün Yılbaşı MenüsüYeni yılın ilk yazısına geçmeden önce yılbaşı gecesi masamızı ve menümüzü paylaşayım istiyorum. Aslında bu yılbaşını evimizde çekirdek aile olarak geçirmeyi planlıyorduk. Malum Şeker Dede hala tam olarak iyileşmediğinden büyük adam pek de öyle kutlama havasında değildi. Fakat yılbaşı yemeğine annem ve babamı davet eden teyzemler bizim de onlarla birlikte olmamızı isteyince onlara katıldık. İyi ki de öyle yapmışız, böyle günler kalabalıkla - özellikle de aile ile - kutlanınca çok daha keyifli oluyor. Aslında önceden de dediğim gibi benim için yılbaşı kutlanması gereken özel bir gün değil ama hayata heyecan katmak için bahane oluyor bir çeşit. Ne kadar renk katarsak hayata o kadar iyi olur sonuçta.

Yüyü yine her zamanki gibi harika şeyler hazırlamıştı bizlere. Menümüzde ;
Mercimek Çorbası
Fırında Hindi
Zeytinyağlı Yaprak Sarması
Közlenmiş Patlıcan Salatası ( ben yaptım )
Zeytinyağlı Barbunya
Brokoli, Karnabahar Salatası
Közlenmiş Kırmızı Biber
Çiğköfte
Tavuklu Bulgurlu Gül Böreği ( ben yaptım, tarifi burada )
Patatesli Börek
Kıvırcık Salata
Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı
Karışık Turşu
Ev yapımı Kadayıf
Balkabağı Tatlısı
Kestane Kebap


Normalde de masa başında uzun saatler geçirmeyi seven bir aile olarak erkenden masadaki yerlerimizi aldık. Annem ve babam, Ahmet eniştem ve Yüyü, kuzenim Arda ve eşi Deniz, ben ve büyük adamım ve elbette gecenin en sesli ve renkli kişisi küçük adam. Gerçi küçük bey pek masada bizlere eşlik etmedi, bol bol dans edip ortalığı dağıtıp karıştırıp yine ondan beklenen performansın üzerine çıktı. Masamızda böyle bol çeşit olunca saatlerce hiç kalkmadan yedik içtik muhabbet ettik. Özellikle eniştemin bizleri gülmekten kırdığı birbirinden eğlenceli anıları her zamanki gibi duyulmaya değerdi.

Umarım tüm yılı böyle kalabalık ve bereketli sofralar eşliğinde geçiririz. Kimsenin aç kalmadığı, yanından sevdiklerinin eksik olmayacağı sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı bir yıl diliyorum tekrar.

Yorum Gönder