4 Mart 2014 Salı

Karalahana Diblesi


Karalahanayı ya çok sever insan ya da hiç sevmez. Ortasını görmedim ben. Karalahana kokusunun eksik olmadığı bir evde büyüdüm ben. Anneannemin evinden eksik olmazdı; dolması, çorbası, ezmesi her neyi yapılırsa pişirilirdi. Annem tarafından Trabzonlu, babam tarafından da Sivaslıyım ben. Gerçi her ikisini de pek kabul etmem, doğduğum büyüdüğüm yere İstanbul' a ihanet gibi gelir bana. Ama her iki yörenin de mutfak lezzetlerine bayılırım ve kendimi de bu anlamda çok şanslı sayarım. Zengin iki farklı mutfağın ortasında büyüdüm. Özellikle Karadeniz mutfağını biraz fazla sevdim kabul ediyorum. Sonra Allah öyle kısmet etti, bir de Laz adamla evlenip Laz gelini olunca tam da ortasına düştüm. Bu durumdan fazlasıyla memnun olduğumu itiraf ediyorum. Eğer aşina olmamış olsaydım yadırgayacağım birçok Karadeniz yemeğini bir de kayınvalidemden yedim. Bugüne kadar sevmediğim, uzak durduğum pek birşey de olmadı.  Karalahana diblesi de yediklerimin içinde en çok sevdiğim Karadeniz yemeklerinden biri. 

Geçen hafta da Aslıcım Ağva tatilinden dönerken tazecik bir sürü otlar getirmiş, sağolsun bana da verdi. Hayatım boyunca karalahana yiyip de hiç pişirmediğimi farkettim. Hemen kayınvalidemi arayıp diblenin tarifini aldım ve yaptım. Genlerimde var işte Karadenizlilik mümkün mü lezzetsiz olması :)) 
Biz bayıldık, yemeye doyamadık.

Malzemeler
1 bağ karalahana
2 adet kuru soğan
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tereyağ
1 yemek kaşığı domates / biber salçası
1/2 çay bardağı pirinç
1/2 su bardağı su
tuz, pulbiber

Yapılışı:

1. Karalahanayı yıkayıp temizleyip ince ince kıyın ve bir tencereye alıp üzerine bir bardak kadar su ekleyip haşlayın. Haşlanınca suyunu süzdürün.
2. Bir tencereye zeytinyağı ve tereyağını alıp üzerine yemeklik doğranmış soğanları ekleyin.
3. Soğanlar kavrulunca salçayı katın ve lahanaları içine ekleyin. 
4. Son olarak pirincini ve suyunu katıp kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Baharatlarını da ekleyip ocağın  altını kapatmadan pirinçlerin pişip pişmediğini kontrol edip gerekirse bir miktar daha su katabilirsiniz.

Afiyet olsun.
Yorum Gönder