15 Kasım 2014 Cumartesi

Kefirli Tam Buğday Unlu Krep

tam buğday unlu krep


Bir süredir evde kefirimizi kendim mayalıyorum. Arkadaşım Ayşe' nin kefir mayaladığını ve çok severek içtiğini duyduğumda pek heveslendim ve  hemen bize de kefir tanelerinden verince kefir maceramız başladı.  Tuğra hep çok sevdi kefiri, hazır satılanların meyveli olanlarını bayılarak içiyor. Evde mayaladığımın nasıl oluyorsa hazır olmadığını anlıyor ve içmiyor. İçine meyve özü de ekledim ama olmadı bir türlü başaramadım. Ama ben hemen her gün kendim için mayalayıp keyifle de içiyorum. Ona da içirmenin bir şekilde yolunu buluyorum. Bu sabah kahvaltısı için krep hazırlarken süt yerine kefir kullandım mesela. Beyaz un yerine de tam buğday unu kullanınca enfes pofidik kreplerimiz oldu. 

Bilmeyenler için kısaca kefir nasıl mayalanıyor onu da anlatayım. Kefir hafif ekşimsi fermente bir içecek ve taneleri sütün içinde mayalandıkça büyüyüp çoğalırlar. Canlı kefir taneleri ile mayalanan kefirin markette satılanlardan farkı besin değerinin daha yüksek olması. Markettekiler kefir kültüründen üretiliyor. Herhangi bir yerde kefir mayası satılmadığı için böyle elden ele paylaşılıyor. İnternette gezinirken kefirle ilgili çok güzel bilgiler de edindim. Milliyet gazetesinden Başak Pirtini' nin çok güzel bir yazısı vardı. Orada madde madde sıralanmış aynen buraya alıntı yapıyorum. 

Kefir nasıl mayalanır?
1- İlk önce güvendiğiniz bir sütçüden çiğ süt temin edin. Ben genelde yoğurt ve kefirimi güvendiğim sütçüden alıyorsam hiç kaynatmadan yapıyorum çünkü sütün yapısı kaynatılınca bozuluyor ve kalsiyum dengesi bozuluyor. Ayrıca kefir taneleri sütteki zararlı bakterileri yiyorlar. Çiğ sütten mayalamak içinize sinmezse 5 dk boyunca çiğ sütünüzü kaynatın. Çiğ süt bulamazsanız alternatif olarak günlük pastörize süt de kullanabilirsiniz. Yanlızca UHT süt kesinlikle kullanmayın. Prof. Ahmet Aydın’ın beslenmebulteni.com sitesinde “Kutu Süt Savaşları” dosyasında sağlıksız UHT kutu sütleri oldukça detaylı anlatıyor.
2- Kefirin mayalanması 20-25 derecede oda sıcaklığında olur. Sütünüz sıcaksa 25 dereceye düşmesini bekleyin. Sonra sütünüzü cam kavanoza aktarın. Sütünüz soğuksa ılıtmanıza gerek yok, oda sıcaklığına gelince mayalanma kendi kendine başlayacak.
3- Önceden temin ettiğiniz sütün veya suyun içinde bulunan kefir tanelerini plastik tel süzgeçten süzün. Taneleri su ile yıkamadan tahta kaşık kullanarak süte ekleyin. Kapağını kapatın, bir havlu ile sarıp karanlık bir oda dolabına koyun. Normalde 1 litre süte 15-20gram ceviz kadar kefir tanesi yeterli olur. Nohut kadar kefir de mayalar ama aynı miktar sütü mayalaması sadece daha uzun sürer.
4- Kefirin mayalanması  8-24 saat sürer. Daha yoğun bir ekşimsi tat için 2 gün de bekletebilirsiniz. 12 saatten daha uzun sürede mayalanan kefir sindirim sistemini yavaşlattığını, 12 saatten daha kısa sürede mayalananın ise sindirim sitemini hızlandırdığını söylüyorlar.
5- Kefir hazır olunca yine plastik tel süzgeçten geniş bir kaba süzün. Kefir mayasını yıkamadan yeniden taze süte atın, hemen tekrar mayalayabilirsiniz.
6- Kefir mayanızı bir süre kullanmayacaksınız üstünü kapatacak kadar süte veya içme suyuna koyarak cam kapta 10 gün kadar buzdolabında saklanabilir. Eğer uykuya geçmişlerse ılık sütle tekrar canlandırabilirsiniz, ancak beklettikten sonraki ilk bir-iki mayalanmayı tüketmemek tavsiye ediliyor.
7- Süzülmüş kefiri cam bir kavanoza koyarak buzdolabında saklayıp bir kaç günde tüketebilirsiniz. Ekşi tat herkesin aradığı tat, ancak tatlımsı tadı sevenler varsa tüketirken biraz sütle karıştırmak tadını yumuşatabiliyor.
8- TV'de izlediğim kadarıyla doktorlar günde en az yarım litre evde mayalanmış kefir ya da yoğurt öneriyorlar.
9- Bazıları yağsız sütle kefir mayalamaya çalışıyor ama yağsız süte mayalanan
kefir taneleri de zamanla cılızlaşıyor deniyor. Süt ne kadar doğal ve sağlıklıysa onlar da o kadar sağlıklı oluyor.
10- Kefir zamanla çoğalacaktır ufak parçalar halinde süt içinde kağıt bardaklarda -20 derecede 7-8 ay boyunca dondurarak saklayabilir ve bunları paylaşabilirsiniz.
Ve gelelim benim bu sabahki Kefirli Tam Buğday Unlu krep tarifime

Malzemeler:

2 su bardağı kadar kefir
2 adet yumurta
2 su bardağı tam buğday unu 
1 çay kaşığı deniz tuzu
sıvı yağ

Hazırlanışı:
1. Kefiri, yumurtaları ve unu bir karıştırma kabına alın.
2. İçine tuzu da ekleyip karıştırın.
3. Boza kıvamına geldiyse krep karışımımız hazır demektir.
4. Tavaya çok az sıvıyağ alıp kağıt havluyla yayın. Bir kepçe krep karışımından tavanın tam ortasına dökün. 
5. Krep tavayı salladığınızda yapışmamışsa pişmiş demektir, arka tarafını da çevirip pişirin.
6. Tüm krepleri bu şekilde hazırlayıp sıcak servis edebilirsiniz. 
7. Yanında çikolata, fındık ezmesi, fıstık ezmesi ya da reçelle tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Hiç yorum yok: