14 Temmuz 2008 Pazartesi

Ketçaplı Sosis


2 haftalık Kumbağ tatilimizin ilk haftasını geçirmiş bulunuyoruz.İkinci haftaya güzel ve rüzgarsız bir havayla başladık hadi bakalım. Geçtiğimiz hafta rüzgarın ve denizin pek keyfi yoktu. O yüzden sadece bir gün deniz kenarına inebildik,ama bu sabahtan beri deniz öyle güzel görünüyor ki uyandığımızdan beri bizi çağırıyor balkondan. Tuğra beyin öğle dinlenmesinden sonra deniz keyfi yapacağız kısmetse.
Bugünkü tarifimiz yine doğumgünü menümüzden. Çok faydalı birşey olmasa da çocukların severek yediği şeylerin başındadır herhalde sosis. Bizim eve pek girmez aslında ama çocuk doğumgünü için iyi bir seçim olacağını düşünerek yaptım . Bir kereden bişeycik olmaz diyerek. Hem çocuklar hem de büyükler severek  yediler.

Malzemeler

1 kg sosis
1 kutu acısız ketçap
göz kararı su
biraz sıvıyağ

Sosisleri ince ince verev olarak kesiyoruz.Teflon bir tencerede biraz sıvıyağ ile pişiriyoruz,yanmasın diye de arada karıştırıyoruz.Sonra yavaş yavaş ketçabı katıyoruz içine.Bir sürede birlikte pişiriyoruz.Kıvamını açmak için isteğe bağlı olarak su ekliyoruz.Sıcak servis yapıyoruz.Afiyet olsun.

Yorumu olan var mı?
Yorum Gönder