24 Ağustos 2010 Salı

Sosisli Patates Kızartması

Çoğunluğun aksine bizim evde çok sık sofraya gelmezdi patates kızartması. Daha doğrusu kızartmanın hiçbir türü pek yapılmazdı sevilmesine rağmen. Hem yaparken harcanan onca zamana tahammülüm olmadığından hem de sonrasında fazladan bir yığın kalori alacağımızdan nedense çok nadir yapardım. Yapardım diyorum çünkü Actifry evimize girdiğinden beri onu hiç rahat bırakmıyorum. Yediğimizin hafif olacağından emin ve keyifle ona güveniyorum, hem de vaktimi bana bırakıyor. Daha ne olsun.

Evin sosis severi elbette küçük adam. Her ne kadar bu tarz sağlıksız gıdaları almamak için kendimle savaşsam da ona yumurta yedirebilmemin tek yolu ya sucuk ya da sosis oluyor. Minimum düzeyde sosis ya da sucukla ona bir omlet yedirebildiğim sabahlar benden daha mutlusu olmuyor. Benim gibi yumurta düşmanı olsun istemiyorum napıyım. Çaresiz anneye başka önerisi olan varsa buyursun yazsın lütfen:)

Hem kahvaltıda hem de akşam yemeğinde masada en çabuk tükenen yiyecek olacağından emin olabilirsiniz. En azından bizim evde öyle oldu. Ben yanında beyaz peynir ile koca bir tabak yiyebilirim.

Malzemeler:
1 kg patates
3-4 adet parmak sosis
1 Actifry kaşığı zeytinyağı
tuz, karabiber

Yapılışı:
1. Patatesleri soyup küp küp doğrayın, nişastasını almak için suda bekletin.
2. Actifry çalıştırıp içine zeytinyağını koyun.
3. 2 dk sonra suyu süzülmüş ve kurumuş patatesleri ekleyin.
4. 25 dk pişirin. Süre sonunda ince dilimlenmiş sosisleri de Actifry haznesine ekleyin ve 5 dk daha çalıştırın.
5. Sıcak servis edin.

Afiyet olsun.
Yorum Gönder