31 Ağustos 2010 Salı

Karınca Misali Haftasonu

Geçtiğimiz hafta Cuma sabahından erkenden kardeşim Bora ve eşi Ece'yi de yanımıza alıp yola koyulduk. Rota bizim için özel bir yer, Tekirdağ Kumbağ. 30 yılı geçen bir süredir her yaz oradayız tüm aile, son yıllardaki kalabalığını saymazsak bizim için yeri tartışılmaz. Zaten artık ordan gelinimiz de oldu, bağımız daha da kuvvetlendi.

Aslında bu defa gidişim deniz ya da dinlenme amaçlı da değildi, tamamen kış hazırlıklarına adadım son haftalarda kendimi. Orada da aynen devam ettik. Cumartesi günü anneannem sabahın köründe gidip de pazardan koca bir kasa domates alınca o günkü program belli oldu. Annem, Ece, ben ve anneannem hep bir elden domatesleri kavanozladık. Ha bu arada domateslerin gücüne dayanamayıp bozulan rondodan hiç bahsetmiyorum. Son anda Nurhayat Abla imdadımıza yetişti sağolsun.

Bu arada pazardan kilolarca kırmızı biber aldık Ece ile. Fırında hepsini közleyip buzdolabı poşetlerine kaldırdık hem onun için hem de benim için. Kışın bol bol kırmızı biber salatası olacak sofralarımızda. Sırada sadece patlıcan kaldı bu arada, onu da artık bayram sonrası yapacağım.


Bu kadar kış hazırlığı yaparken kutlama yapmayı da ihmal etmedik.Cumartesi Ece' nin doğumgününü kutladık iftar sonrası. Pasta yerine oy birliğiyle kedi dili tiramisu yapmaya karar verdik. Zaten tüm gün domatese bulandığımızdan en işimize gelen tarif de bu oldu. Gece Ece' nin tüm ailesi de bizimleydi. Gülüp eğlenip geç saate kadar bol bol muhabbet ettik. Muhabbetin konusu dönüp dolaşıp hep kış hazırlıklarına geldi. Nurhayat Abla ve Ece' nin babaannesi çok marifetli ve bereketli hatunlar. Tarhana, erişte, salça, reçel, makarna, yufka, kışlık kompostolar, turşular, kahvaltılık domates-biber salçası ve daha aklıma gelmeyen neler neler. Bu yıl asıl niyetim Kumbağ' da daha uzun zaman kalıp Nurhayat Abla ile tarhana yapıp adım adım da fotoğraflamak istiyordum. Kısmet değilmiş, artık seneye inşallah.Tiramisu tarifi
burdakinin aynısı. Ece' ye tüm sevdikleri ile sağlıklı, neşeli bir yaş diliyorum. Hep dediğim gibi kötülerden ve kötü gözlerden uzak olsun umuyorum.

Yorum Gönder