3 Mart 2011 Perşembe

Gurme Karidesli Makarna


Kim sevmez ki makarnayı? Hem çocukların hem de büyüklerin severek tükettiği bir besin makarna. Evde yemek yoksa hemen bir tencere makarna haşlayıp da kim kurtarmamıştır ki o öğünü? Hem yapması vakit almaz hem de yerken aldığınız keyif hiçbir şeye değişilmez. Ben de geçenlerde kasvetli ve soğuk bir Pazar akşamüstü evin beylerine Karidesli Makarna keyfi yaşattım. Yanında da bol kıvırcık salata, doyurucu ve besleyici bir öğün oldu. Balık ve diğer tüm deniz ürünlerine hayran olan büyük adam çok beğendi. Zaten İGLO' nun karidesleri inanın çok farklı, daha önceden aldıklarımla yakından uzaktan alakası yok. Bir kere pişince mini minnacık olmuyorlar, boyutları ne kadarsa o kadar kalıyor. Daha da önemlisi inanılmaz lezzetli. Şimdiye kadar İGLO' nun hangi ürününü denediysem memnuniyetim hiç değişmedi.

Malzemeler:
1 paket makarna
1 paket İGLO Gurme Karides
2-3 adet domates ( ben yazın hazırladığım domates pürelerimden kullandım )
2-3 adet sivri biber
2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
tuz, taze çekilmiş karabiber

Yapılışı:
1. Tencereye bol suyu alıp kaynatın. Su kaynayınca içine bol tuz katın ve makarnayı tencereye ekleyin.
2. Makarnayı diri seviyorsanız 8 dk, çok pişmiş seviyorsanız 10-12 dk. kadar haşlayın.
3. Makarnanız haşlanırken bir tavaya zeytinyağını alın. Isınınca biberleri ve  küp doğranmış domatesleri ekleyin. İyice pişip yumuşayınca dondurucudan çıkardığınız İGLO Gurme Karidesleri çözülmesini beklemeden içine ekleyin.
4. Karidesleri ekledikten sonra 6-8 dk kadar pişirip ocağın altını kapatın.
5. Bu arada pişmiş olan makarnanızı süzüp servis tabağına alın. Karidesli sosu da üzerine dökün.
Afiyet olsun.

Dilerseniz üzerine rendelenmiş kaşar da serpebilirsiniz. Bu arada makarna haşladığınız suyu sakın dökmeyin. Haşlanan makarnanın tüm vitaminlerinin suyun içinde olduğunu unutmayın. Daha sonra bu su ile çorba yapabilirsiniz.
Yorum Gönder