18 Şubat 2014 Salı

Patile İle Sınırsız Tatları TattıkGeçtiğimiz haftasonu Markör Markalaşma Ajansının davetlisi olarak çok lezzetli bir mekana davetliydim. Aslında evimize çok yakın olmasına ve önünden de defalarca geçmiş olmama rağmen içeri girmek kısmet olmamıştı. Cumartesi günü  sonunda şeytanın bacağını kırmış oldum. Şimdiye kadar da gitmemiş olduğuma pişman oldum açıkcası.


Patile' nin kuruluşu 2003 yılında Birlik Mahallesindeki ilk dükkanları ile olmuş. Bir aile işletmesi olan mekanda hazırlanan her şey geleneksel ev mutfağının pişirme şekillerine bağlı kalınarak, yerli kesim etlerle doğal ve katkısız malzemeler kullanılarak hazırlanıyor. Konserve ürün, glikoz, mısır şurubu, yapay lezzetlendiriciler ve katkı maddelerinin kesinlikle Patile mutfağına girmediğini de söylemekte fayda var.

Hergün  tam 33 çeşit zeytinyağlı ile konuklarına inanılmaz bir lezzet seçeneği sunuyorlar. Bize de ikram ettikleri karışık zeytinyağlı tabağında bunlardan bir kısmının tadına baktık ve ben özellikle Çerkez tavuğu ve acılı ezmeye bayıldım. Mekana adını veren Patile ise bir çeşit Elazığ gözlemesi, içinde Malatya peyniri ve kuru soğan var.


Zeytinyağlıların yanı sıra kurabiyeleri ve tatlı seçenekleri ile de çok zengin bir menüye sahip. Özellikle son zamanlarda hanımların davetlerini ve günlerini evleri dışında böyle cafelerde yaptığını da düşünürsek tam onlara göre bir ortam da sunuyor. Bizim orada bulunduğumuz birkaç saat içinde de böyle birkaç farklı topluluk olması da Çayyolu, Ümitköy bölgesindeki hanımların zaten çoktan burayı öğrendiklerini gösteriyor. 


Gerek mekanın sahibi Ata bey olsun gerekse de çalışanlar çok misafirperver ve ilgililer. Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz, evinizin lezzetleri gibi doğal şeyler tadacağınız sizden biri gibi. İsterseniz telefonla da sipariş verebileceğinizi söylemekte fayda var. Özellikle kalabalık davetlerinizde sanırım iyi bir destek olabilir. 


Tadına bakabilelim diye masaya gelen herşeyden ufak ufak tadınca tatlıya yer kalmaz sanmıştım. Ancak Dolanger tatlısı öylesine güzeldi ki karşı koymam pek mümkün olamadı. 


Eğer yolunuz Ümitköy'e düşerse ve sağlıklı, doğal bişeyler yemek isterseniz hiç çekinmeden kapısını çalın derim ben. Bu arada aldığım duyumlara göre de Patile kahvaltısı diye de bir efsane varmış. Bir haftasonu uğrayıp sınırsız çay ve kahve eşliğinde sunulan sınırsız tatları keşfetmek istiyorum.

Bu leziz gün için öncelikle Markör ajanstan Evren bey ve Oytun beye; Patile sahibi ve işletmecisi Ata beye ve tüm çalışanlarına tekrar teşekkür ederim.


1 yorum:

birsence dedi ki...

yemekler görünüşünden belli pek lezzetliymiş yasemincim afiyet olsun...