24 Nisan 2008 Perşembe

Ispanaklı ve Kıymalı Börek
Uzun bir börek arasından sonra en sevdiğim börekle döneyim dedim;ıspanaklı börek.Bana hep küçüklüğümde babaannemin kendi elleriyle açıtığı ıspanaklı börekleri hatırlatır.Elbette ben o kadar becerikli değilim elimde hamur açayım demedim.Aldım hazır yufkadan yaptım.


Malzemeler
3 adet yufka
1/2 kilo ıspanak
1 adet soğan
ufak bir parça kıyma
1 büyükçe kase yoğurt
1 yumurta
1/2 çay bardağı sıvıyağ


Önce börek harcını anlatayım.Ben yoğurtla hazırlarım harcı çoğu kişinin aksine sütü kullanmam.Yoğurtla daha yumuşak olduğunu düşünüyorum.Yoğurdu,sıvıyağı ve yumurtayı bir kabın içinde karıştırdım.İçine bir miktar su ekledim.


Böreğin içini de soğan,ıspanak ve kıymayla hazırladım.Soğanı kavurup içine biraz kıyma ekleyip en son da ıspanaklarımı kattım.Ispanakların çok fazla yumuşamasını beklemeden ateşten aldım.Soğuması için beklettim.
Yufkayı tam olarak açıp üzerine yoğurtlu harçtan biraz döküyoruz.Sonra yufkayı yarım ay şeklinde katlıyoruz ve börek içini ucuna yerleştirip çok sıkı olmayacak şekilde sarıp yuvarlayıp yağlanmış tepsiye alıyoruz.Tüm yufkaları aynı şekilde sardıktan sonra artan yoğurtlu sosun tamamını en üstüne döküyoruz.Ne kadar fazla olursa olsun hepsini döküyorum ben.Biraz da yufkanın çekmesi için bekletiyorum.Üzerine biraz susam ve çörekotu serpip 180 derece fırında iyice kızarıncaya kadar pişiriyoruz.


Servis yaparken de yanına şöyle köpüklü bir ayran yapıverin,sonra da oturup afiyetle yiyin.

Yorumlarınız lütfen.

Yorum Gönder