10 Aralık 2010 Cuma

Pudingli Kek


Hani hepimizin dönem dönem yazma isteği körelir de kısacık da olsa bir tarif verecek gücü olmaz ya işte ben de yine o döneme girdim sanırım. Arşivde yazılacak onlarca tarif beklerken; gidilmiş ve keyifle sizlerle paylaşılmayı bekleyen etkinlik haberlerim varken içimden gelmiyor bu ara. Nedensiz değil, sanmayın ki sebebi yok.  Her zaman bahane çok malum. Bu defa geçerli sebeplerim de var hatta. Oğluşla pek bir koşturmacalı süreç yaşıyoruz bu ara. Onun için en iyisi hangisi ise o yönde kafa yoruyoruz geceleri başbaşa verip büyük adamımla. Yeter ki küçük adamımız iyi olsun, mutlu olsun, kendine yeter olsun tek amacımız bu. Birtakım aksaklıkları olan hayatımıza yönünü vermeye çalışıyoruz bilerek ve isteyerek. Kimin yok ki aksaklık hayatlarında gerçi, Allah yoluna koymak için güç versin herkese. Olacağına, biteceğine ve '' çok şükür bugünleri de gördük '' diyeceğimiz günlerin geleceğine olan inancımız baki. Bu da bizi yıldırmadan yolumuzda tutuyor.

Ohhh içimizi de döktük şöyle üstü kapalı da ( !!! ) olsa. Arada böyle küçük fısıltılar iyi geliyor bana, geriye dönüp baktığımda yaşadıklarımızın gün gelip hep geçtiğini, işlerin yoluna girdiğini görmek gücüme güç katıyor. Bu yazdıklarımı da ileride okuyup aynı gücü yine kendimde bulurum umarım.

Veee gelelim Pudingli Keke. Sevgili Müge' de gördüğüm günden beri her markete girişimde hazır paket pudingi almayı unutup döndüm eve. O kadar uzun zaman olmuş ki hazırını almayalı, inanın marketin o reyonunu sanki görmüyorum gezinirken. O kadar atmışım ki hayatımdan o reyonlardaki ürünleri. Hazır çorbalar, kek karışımları, pudingler vs . bizim eve epey olmuştu girmeyeli. Ama bu defa kararlıydım o pudingi sepete atmaya. O kadar etkilenmiştim ki Müge' de gördüğüm halinden. Sonuçta tadına baktığımda da yanılmadığımı anladım.

Malzemeler:

  • 4 Adet yumurta
  • 1 su bardağı (200 gr.) Toz Şeker
  • 1 su bardağı (200 ml.) süt ya da yoğurt (ben yoğurt kullandım)
  • 1 su bardağı (200 ml.) sıvı yağ (Fındık Yağı kullandım)
  • 2 su bardağı (250 gr.) un
  • 1 paket kakaolu puding
  • 1 paket kabartma tozu

Yapılışı:
1. Oda sıcaklığındaki yumurtaları, şekerle mayonez kıvamına gelinceye kadar çırpın.
2. Süt (ya da yoğurdu) ekleyin, biraz daha çırpın.
3. Sıvı yağı ekleyin, biraz daha çırpın.
4. Ayrı bir kaba, un, kabartma tozu ve pudingi birlikte eleyin.
5. Unlu karışımı, sıvı karışıma ekleyin ve çok az daha çırpın.
6. Dikdörtgen bir Borcam  tabanına yağlı kağıt serin. Karışımı boşaltın.
7. Önceden ısınmış, 180 derece fırında, 40-45 dk. batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirin.


Müge her çeşit puding ile yapılabildiğini ve sonucun harika olduğunu söylemiş. Ben henüz diğer çeşitlerini denemedim ama bu o kadar güzel oldu ki diğerlerinden hiç şüphem yok. Ben kekle aynı gün yaptığım Muzlu Kolay Pasta' nın fazla gelen kreması ile servis ettim kekimi. Mis gibi oldu misss. Ortasından ikiye bölüp arasına da şöyle bol çikolatalı bir kremayla nasıl olur diye hayal etmedim desem yalan olur. Onu da başka sefere yaparım artık.

Haftasonu hava soğuk olacak, muhtemelen de evlere kapanacak insanlar. Şöyle bir kek yapıp yanına kahvenizi, çayınızı yapın. Ufaklıklara da sıcak çikolata olsun, keyfiniz daim olsun. İyi haftasonları herkese.
Yorum Gönder