18 Ekim 2011 Salı

Yumurtalı Ekmek


Ankara' ya taşındığımızdan beri ailemiz için yaptığımız en iyi şey her sabah birlikte kahvaltı etmek oldu. İstanbul' da yapamadığımız bir şeydi bu. Hem küçük adam öğlen okula gidiyor diye erken kalkmıyordu hem de büyük adam daha erken çıkıyordu evden. Şimdi okulumuz sabah erkenden başlıyor diye gün erken başlıyor bizim evde. Bir de İstanbul' a oranla burada trafik sorunu olmadığı için keyifle kahvaltı edebiliyoruz. Sonra da herkes işinin başına.

Yumurtalı ekmek her annenin kahvaltı menüsünde olur mutlaka. Her sabah değil ama arada iyi gidiyor. Hele de bizim evdeki gibi yumurtaya mesafeli yaklaşanlar toplaşmışsanız farkettirmeden masaya konmalı arada. Ben bile yumurtayı ağzına sürmeyen biri olarak seviyorum ekmekle buluşmasını yumurtanın. Küçük bey de anasına çekmiş, birşeylerin içine saklamadıkça yediremiyorum ona da. 

Evde kalan bayat ekmekleri değerlendirmek için de iyi bir yöntem. Haftasonu evdekileri güzel uykularından mis gibi yumurtalı ekmek kokularıyla uyandırmak da hiç fena olmaz. Soğuk günlerde içimizi ısıtacak güzelliklere ihtiyacımız var hepimizin.

Malzemeler:
2 yumurta
1 çay bardağı süt
tuz
4-5 adet tost ekmeği
kızartmak için tereyağı ( sıvıyağ da olabilir )

Yapılışı:
1. Yumurtaları ve sütü iyice çırpın. İçine tuz katın.
2. Tereyağını tavada eritin.
3. Tost ekmeklerini süte batırıp yağda arkalı önlü kızartın ve sıcak servis edin.

Not: Tost ekmekleri mümkünse bayat olsun.
Yorum Gönder