22 Aralık 2008 Pazartesi

Sebzeli Tarhana ÇorbasıBu sabah kalkar kalkmaz içimden şöyle sıcacık bir çorba yapmak geldi.Hem 2 gündür uykusuzluk sebebiyle iştahı pek yerinde olmayan küçük adama iyi gelir hem de onunla cebelleşen ana-babasını rahatlatır diye düşündüm.Söylemesi ayıptır bizim küçük adam 2 gecedir gecenin saat 01:00inde uyanıp sabahın ilk ışıklarına kadar ne kendi uyuyor ne de bizi uyutuyor (bu satırlar yazıldığı sırada da fosur fosur uyuyor ne hikmetse).

Çoğu çocuğun aksine çorbalarla pek arası yok.Sadece yoğurtlu çorbalar ve tarhana çorbasına itiraz etmiyor.Onun dışında sebzeli çorbaları ancak gizleyerek saklayarak veriyorum.Sebzeleri de yine çoğu çocuğun aksine bizim yediğimiz şekliyle yemeyi daha çok seviyor.

Ben de bu sabah havanın soğuk olmasını fırsat bilerek şöyle içimizi ısıtacak tarhana yapayım diye karar verdim.Ama bu defa farklı olsun diyerek içine sebzeleri de kattım,bol vitaminli sebzeli tarhana çorbam oldu.


Malzemeler

3 çorba kaşığı kuru tarhana

1 bardak su (tarhanayı eritmek için)

1-2 brokoli çiçeği

1-2 karnabahar çiçeği

1 havuç

biraz domates rendesi

tuz,nane


Yapılışı:

1. Önce tarhanayı 1 bardak su ile erimesi için geniş bir kaseye aldım

2. Bu arada brokoli,karnabahar ve havucu yıkayıp 2 bardak kadar suda iyice haşladım

3. Tencereye domates rendesini koyup 3 dk kadar pişirdim.

4. Domatesler yumuşayınca içine 1 bardak kadar soğuk su ekleyip tarhanayı yavaş yavaş kattım topaklanmaması için sürekli karıştırarak.

5. Haşlanmış sebzelerin de suyunu ekleyip çorba kaynayana kadar karıştırmaya devam ettim

6. Sebzeleri de ekleyip bir taşım daha kaynattım

7. Tüm çorbayı blenderdan geçirdim ( işte olayın gizli saklı kısmı burası!)

8. Tuzunu ve nanesini ekledim


Sıcak sıcak servis yapın,afiyet olsun.


Bu arada tarhanamı kuzenim Hande'nin kayınvalidesi kendi elleriyle yapıp taa Bursa'dan yollamış. Misler gibi yapmış,onun da ellerine emeğine sağlık. Ben hiçbir şekilde hazır tarhana kullanmıyorum, çevremizde bildiğimiz kişilerden almaya çalışıyorum. Geçen yaz Assos'da köylü bir teyzeden aldığım tarhana da kesinlikle tanımadığım kişilerden almamam gerektiğini bana bir kere daha hatırlatmıştı zaten.
Yorum Gönder