22 Temmuz 2009 Çarşamba

Ev Yapımı Limonata


Gökçeada' dan döner dönmez ayağımızın tozuyla Şile' ye gittik. Babaannesi ve dedesi küçük adamı çok özlemişler, birkaç gün de orada keyiflenelim dedik. İyi de etmişiz, tatilde giremediğim kadar denize de girdim Şile' de. Küçük adam da doya doya kumsalda oynayıp babaannesi ile olmanın keyfini çıkardı. Dün evimize ve düzenimize geri döndük. Tüm gün bahçede dolanıp, Marki 'nin peşinden koşarak eğlenen küçük adam için eve kapanmak biraz zor oldu ama çok uzun sürmeyecek. Ağustos ayının ilk 3 haftasını da yine geçen yaz yaptığımız gibi Tekirdağ Kumbağ' da anneannesiyle geçireceğiz. Hem erkek kardeşimin nişanı var hem de Ramazan öncesi enerji depolayacağız. Veee şimdi de tarifte sıra.

Aslında bu tarifi daha önceden blogu ilk açtığım zamanlarda vermiştim ama tekrar vermek istedim. O zaman bunu büyük adam seviyor diye yapmıştım. Onun her anlamda taklidi olarak büyüyen küçük adam da tam bir badede ( yani Tuğra dilinde limonata ) aşığı olunca bu defa onun için yapıldı. Son zamanlarda hepimizin evine girdiğinden emin olduğum bu hazır limonatalar var ya inanın versem koca şişeyi bir seferde içecek. O kadar seviyor yani. Ben de evde kendim yapıyım da bari katkısız olanını içsin istedim. Biraz şekerini az tuttuğumdan pek de ağız tadına uymadı onun ama bence inanılmaz ferahlatıcı oldu. Bu sıcak yaz günlerinde yapın atın buzdolabına, gelen giden içsin serin serin.Malzemeler:

3-4 adet limon
150-200 gr tozşeker
1,5 lt su
birkaç taze nane yaprağı


Yapılışı:
1.Limonları güzelce yıkayıp kabukları ile birlikte mutfak robotuna atın ve iyice ufak parçalar haline gelene kadar çekin.
2.Üzerine şekeri ve nane yapraklarını da ekleyip bir süre daha karıştırın
3.Bu karışımı derin bir saklama kabına alıp içine 1 lt suyu da ekleyip şeker iyice eriyene kadar karıştırın.
4.Karışımı buzdolabında mümkünse bir gece bekletin.
5.Ertesi gün ince bir süzgeç ile süzün ve içine 1/2 lt daha su ekleyin

Afiyet olsun.
Yorum Gönder