29 Temmuz 2009 Çarşamba

Vişne Likörü / Vişne Şurubu Yapımı - 1Geçen yıl Likör Olamayan Vişnelerim diye bir yazı yazmıştım. Sevgili Uçan Martı Gülden' de görüp yarım kilo vişne ile likör denemesi yapmıştım, sonunda likör yapmayıp şurup olarak tüketmiştik. Ama bu yıl fazla fazla yapmayı aklıma koymuştum. Bir kısmı yine küçük adam için şurup olacak, bir kısmı da geçen yıldan aklımda kalan likör yapımında kullanılacak.
Bu defa tadını çok iyi bildiğimden markette ne kadar vişne varsa hepsini (2,5 kg ) aldım, ama yarın ilk iş gidip gelmişse yine alacağım. Sırf bunun sebebine 2 gündür civarda ne kadar market varsa geziyoruz küçük beyle, ne hikmetse hiçbir yerde yok, varsa da ezik büzük. Sanırım geç kaldım mevsimini kaçırdım. Bugün de kavanoza yerleştirir yerleştirmez hemen burda paylaşayım istedim, olur da yapmak isteyen olursa vişne bulabilsin diye.
Bu likörü ya da şurubu yapmak biraz uzun bir vakit alacak 2 ay kadar, ama denemeye çekinenlere benden tam garanti. Sonunda beklediğinize pişman olmayacaksınız. Şimdilik yapmanız gereken sadece vişne bulabilmek. Gerisi şöyle;

1 kilo vişne
500gr tozşeker
10-12 adet karanfil
4-5 adet çubuk tarçın
1 su bardağı votka ya da kanyak ( likör yapacaklar için )
Yapılışı:
1. Vişnelerin saplarını ayıklayıp çekirdeklerini çıkarmadan yıkayın.
2. Büyükçe bir cam kavanoza bir sıra vişne bir sıra şeker olacak şekilde yerleştirin.
3. Kavanozun üzerine bir tarih etiketi koyun ve kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Balkonunuzda ya da terasınızda güneş alan bir yerde 1 ay bekletin. Arada bir kavanozu sallayın ki dibine çöken şekerler iyice erisin.
4. İlk 1 ayın sonunda kavanozun kapağını açarak içine karanfilleri ve tarçın çubuklarını ekleyin ( tülbente sarılı olarak )
5. Kavanozu kapatıp 1 ay daha güneşte bekletin.
6. İkinci ayın sonunda kavanozu açıp güzelce süzün. Ve içine kanyak ya da votkasını ekleyip şişelere doldurun. ( Şurup olarak alkolsüz tüketecekseniz içine hiçbirşey katmadan buzdolabına kaldırın, içileceği zaman sulandırıp servis yapın )

Ben bugün ilk maddeyi uyguladım ve fotoğrafladım. Bir aksilik çıkmadığı taktirde 1 ay sonra kavanozu açıp ikinci maddeye geçeceğim. O zamanki halini de mutlaka paylaşırım burada.
Bu arada Cumartesi sabahı yine yollara düşüyoruz, 2 haftalığına Tekirdağ Kumbağ'a annemin yanına gidiyoruz küçük adamımla. Orda sürekli internet erişimim yok ama fırsat buldukça bloguma tarif eklemeye çalışacağım.

24.08.2009 itibariyle ekleme: Maalesef 2 haftalık Tekirdağ tatilimiz dönüşünde vişnelerimin üzerinin küflenmiş olduğunu ve keskin bir koku yaydıklarını gördüm. Çok büyük hayal kırıklığı ile dökmek zorunda kaldım. Bu yıl da likör yapamadım, seneye Allah kerim.
Yorum Gönder