14 Eylül 2010 Salı

Soğuk Çorba ( Ayran Aşı Çorbası )

Sen koca yaz otur, bekle şimdi mi aklın geldi başına, dediğinizi duyar gibiyim. Havalar tam da Sonbahara dönmeye başlamışken Soğuk Çorba tarifi de verilmez aslında farkındayım. Ama olsun bu akşam bizim evde keyifle içilince hemen paylaşayım istedim. Tarifi yayınlamak için önümüzdeki yazı bekleyecek sabır bende var mı hiç sormayın bile.

Malum yarın bizim süt günümüz, tazecik mis gibi 5 lt sütümüz gelecek ve büyük kısmı yoğurt yapılmak üzere ayrılacak. Henüz geçen hafta yapılan yoğurdun büyükçe kısmı tüketilmediği için bu çorbayı yapmak geldi aklıma. Eskiden babaannem yapardı ama o içine yeşil birtakım otlar falan da koyardı, ama ben bu haliyle daha çok seviyorum.

Malzemeler:
1kg yoğurt
soğuk su
1 çay bardağı aşurelik buğday
1/2 çay bardağı yeşil mercimek
1 yemek kaşığı kuru nane
isteğe bağlı olarak tuz ve sarımsak
zeytinyağı

Yapılışı:

1. Buğdayı ve mercimeği ayrı ayrı kaplarda haşlayın ve suyunu süzüp soğuması için kenara alın.
2. Yoğurdu su ile seyreltip pürüzsüz hale gelene kadar çırpın.
3. Buğday ve mercimeği ekleyin.
4. Dilerseniz tuzunu ve sarımsağını da katın.
5. Servis kaselerine alıp üzerini nane ve zeytinyağı ile süsleyip servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.Not: dilerseniz içine haşlanmış nohut da katabilirsiniz.

Ben buğday ve mercimeği çok yumuşamış halde sevmediğim için hafif dişe gelir şekilde haşladım. Soğuması için kenara aldığımda da bir baktım ki küçük adam buğdayları tırtıklıyor. Çorba olarak içmedi ama sanırım haşlanan buğdayların yarısını gitti geldi o şekilde yedi. Demek ki bundan sonra buğday haşlarken ölçüyü biraz fazla tutacağım.

Yorum Gönder