14 Mayıs 2009 Perşembe

Biber - Havuç - Kabak Kızartması

Yaz geliyor ya bende bir telaş sormayın gitsin, eğer yememe içmeme dikkat etmez isem bu yaz ayağımı suya sokamayacağım çünkü mayo giyecek cesaretim olmayacak. Bu duruma inat da canım habire kızartmalar çekiyor bol domates soslu ya da sarımsaklı yoğurtlu. Yaz denince zaten aklıma ilk gelen şey zeytinyağlılar ve kızartmalar. Bir de balkonda uzun süren sofra muhabbetleri. Ama hem kilo vericem hem de kızartma yiyecem diye tutturursanız işiniz hayli zor. Fakat evde Actifry varken hiç de öyle değilmiş. Şimdi hiç çekinmeden koyuyorum haznesine malzemeyi ve inanın reklamda dediği gibi 1 kaşık da değil sadece 1/2 kaşık yağ ile hallediyorum.
Hem yerken pişman olmuyorum hem de temizlerken yorulmuyorum.


Kabak-Biber Kızartması :
2 adet orta boy kabak ve 2 adet havucu parmak büyüklüğünde doğrayıp makineye attım.Üzerine 1/2 kaşık zeytinyağı ekledim ve dilediğim kadar kızarana kadar yaklaşık 25 dk pişirdim. Pişmesine yakın tuzunu ilave ettim. Piştikten sonra servis tabağına alıp hazırladığım sarımsaklı yoğurdu ve kırmızı pul biberi ekledim.

Kabak ve havuç çok beğenildi bizim evde,bu yaz listemin en başında yer alacak kesinlikle.


Biber Kızartması :
Yıkayıp kuruladığım 1/2 kilo minik köy biberlerinin uç kısımlarını çıkarmadan makineye attım. Üzerine yarım kaşık zeytinyağı ve tuzunu ekleyip yaklaşık 20 dk kızarttım. Servis tabağına alıp üzerine hazırladığım domates sosunu ekledim.

Yağda kızartılmış biberden lezzet olarak hiçbir farkı yok, hafifliği de yanınıza kar kalıyor. Fiyatının biraz yüksek olduğunu kabul ediyorum ama evinde çok sık kızartma yapanlar eğer almayı düşünüyorlarsa bence tam vaktidir. Yazın keyfini sonuna kadar çıkaracaklarına emin olabilirler.

Yorum Gönder