13 Mayıs 2009 Çarşamba

Damla Sakızlı İrmik Tatlısı

Sevgili Sibel'de okuduktan sonra ilk işim Aysun Hanım'ı aramak olmuştu. Zaten bir sütçüm vardı, kutu süte mahkum değildim ama daha profesyonel çalışan birinden almak daha çok işime geldi. Hele bu sütçü bir de anne olunca tamam dedim. Yaklaşık 3 aydır her hafta Çarşamba'ları sabahtan 5 lt sütümüz kapımıza kadar getiriliyor. Hem oğluş mis gibi katkısız inek sütünü içebiliyor hem de biz hazır yoğurda talim etmekten kurtuluyoruz. Üstüne bir de harika sütlü tatlılar yiyoruz. Zaten yaz geliyor diye hafif beslenme moduna geçtik tüm aile, artık mümkün olduğunca azalttık sağlıksız atıştırmaları.

Eğer hala Aysun hanım ve kızlarından haberi olmayan varsa İstanbul'da, bence çok şey kaçırıyorlar. Taaa Silivri'den kalkıp neredeyse tüm İstanbul'a servis yapıyorlar. Hatta çok da güzel bir paylaşım grubu var yahoo'da Aysun hanımın; herkes birbiriyle yoğurt mayalama, peynir yapımı vs gibi konularda fikir alışveriş yapabiliyor.

Bizim evde de her hafta 5 lt süt ile neler yapılır diye plan çiziliyor önce; 2 lt küçük adam için cam şişelere doldurulup buzdolabına kaldırılıyor, 2 lt yoğurt yapılıyor ( bu tüm hafta boyunca yediğimiz tek yoğurt değil elbette, annem de ayrıca yapıp bir tencere takviye yapıyor arada). Geri kalan süt ile de ya muhallebi, puding ya da sütlaç yapıyorum.

İrmik tatlısı da uzun süredir hiç yapmadığım bir tatlı. Hatta blogda yayınlamadığımı farkedince geçen haftaki tatlımız belli oldu. Bu defa tarife damla sakızı da ekleyip farklı bir lezzet yakaladım.

Malzemeler:
1 lt süt
10 yemek kaşığı toz şeker
8 yemek kaşığı irmik
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı hindistancevizi
2-3 parça damlasakızı

Yapılışı:
Tüm malzemeleri tencereye alıp sürekli karıştırarak pişirin. Arzuya göre ister dikdörtgen bir servis kabına ya da tek kişilik kaselere paylaştırın. Soğuması için buzdolabına koyun. Üzerlerini hindistancevizi, antep fıstığı ya da çikolata ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun


Yorum Gönder