25 Kasım 2008 Salı

Milföylü Sosisli Lolipoplar
Geçtiğimiz Pazar sabahı kahvaltıya kayınvalidemler ve eşimin kızkardeşi davetliydi. Ben küçük adam doğduğundan beri akşam yemeğinden ziyade kahvaltıda misafir ağırlamayı daha çok seviyorum. Hem çocukla uğraşıp hem yemek yapmak oldukça zor oluyor; hem de akşam uykusu erken geldiğinden belli bir saatten sonra yemeğin de benim için keyfi kaçıyor. Sabah kahvaltısını da oldum olası çok sevdiğim için uzun saatler masa başında oturmanın tadına doyum olmuyor.
Bu pazar da ailecek keyifli bir kahvaltı yaptık. Kahvaltılıkların yanısıra mayalı hamurdan bayatlamayan sodalı poğaca yaptım sabah erkenden kalkıp (tarifi yakında). Bir de küçük beyin ilgisini çekeceği garanti edilen milföylü sosisli börekçikler. Bu  tarif de bir süredir üye olduğum yemekbiz grubundaki arkadaşlarıma ait. Her biri çocuklarının büyük bir iştahla yediğini söyleyince denemeden edemedim. Gerçekten de denildiği kadar varmış, daha misafirlerim gelmeden küçük bey gitti geldi birkaç taneyi mideye indirdi bile.Hem yapımı kolay hem de bu kadar sevilince ben de paylaşayım istedim. Özellikle çocuklu davetlerde, çocuk doğumgünlerinde çok tercih edilen bir ikram olduğu da aldığım bilgiler arasında. Burdan da annelere duyurulur.

Yukardaki fotoğraftan aslında nasıl yapıldığı net anlaşılıyor sanırım ama yine de tarifi vereyim.

Malzemeler:

2 adet milföy

2 adet sosis (benim dondurucuda minik sosisler olduğu için milföyleri ikiye bölüp yaptım)

tahta çubuklar


Yapılışı :

1. Dondurucudan çıkarılan milföyler iyice yumuşayana kadar beklenir.

2. Sosisler bir kenara konup boydan boya sarılır.

3. Tam kapadığınız yerden tahta çubuklar milföye aralıklarla batırılır (ben fotoğrafta da görüldüğü gibi yarım milföye 4 adet çubuk batırmışım, demek ki bir milföye 8 adet kadar yeterli)

4. Çubukların arasından bıçakla kesin, yağlanmış tepsiye dizin.

5. 180 derece fırında kızarana kadar pişirin. Sıcak servis yapın.
Yorum Gönder