8 Kasım 2008 Cumartesi

Minci Tava

Başlığı görenlerin ''bu da nedir acaba?'' dediğini duyar gibi oldum.Karadenizli hatta Rize'li olanlar mutlaka duymuşlardır.Minci Karadeniz'de çoğunlukla da Rize civarında yapılan bir çeşit peynir.Görünümü biraz lor,çökelek gibi.Bizim evin büyük adamı minciyi çok sevdiğinden yazın gittiğimizde bolca alıp derin dondurucuya koymuştuk.Küçük küçük porsiyonlar halinde çıkarıp birkaç gün buzdolabında çürütmek gerekiyor önce bu peyniri lezzeti o zaman daha güzel oluyor.
Daha önceden tatil yazımda bahsetmişim minciden ama öyle geçiştirilsin istemedim ve ayrıca tanıtmak istedim.


Her yörenin kendine has çok çeşitli peynirleri var,benim gibi peynir seviyorsanız her gittiğinizden yerden önce peynir alırsınız eminim.İzmir'in,Kars'ın,Sivas'ın,Trabzon'un peynirleri hepsi ayrı güzel bence.Ama minci biraz farklı şekilde tüketiliyor en azından benim gördüğüm kadarıyla.


Bolca tereyağını tavada iyice erittikten sonra içine minciyi ekleyip güzelce eritiyorsunuz.Dileyen içine biraz su katıyor ya da hiçbir şey.Ben daha çok sütlü yapmayı tercih ediyorum.Eğer kıvamı çok koyu ise çok az süt ile açıyorum.Güzelce eridikten sonra da yukardaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi ekmeği içine bana bana yeniyor.
Eğer evde var ise mutlaka haftasonu kahvaltılarının baş konuğu oluyor minci tava.Olur da yöresel ürünler satan yerlerde rastlarsanız mutlaka biraz alıp deneyin derim ben.Yumurta sevenler içine yumurta da kırabilir ya da kuymak yaparken tel peynir yerine minci kullanabilir.Kuymak tarifi için buraya bakabilirsiniz.
Bu da mincinin pişmeden önceki hali.Hiç pişirmeden bu şekliyle bile çok lezzetli bir peynir.Bizim yarın sabah kahvaltımızda yerini alacak muhtemelen.Merak edenler buyrun gelin ekmeklerinizi banmaya.
Yorum Gönder