17 Şubat 2010 Çarşamba

Pancar - Turp Salatası

Uzun süredir mutfakla biraz aramız açık anlayacağınız üzere. Yani ben her ne kadar onunla barışmak için can atsam da olmuyor eskisi gibi olamıyoruz ne yapsam da. Mutfağa girip herşeyi, her derdi unutup şöyle saatlerce yeni tarifler denemeyi ve sonra da oturup keyifle tadına bakmayı özledim. Bu aralar sadece doyacağımız kadar pişirip sonra da dışarı süzülüyoruz mutfaktan. Suçluyuz ya, eskisi gibi haşır neşir olamıyoruz ya onun verdiği utanç olsa gerek. Neyse umarım bu kırgınlık, küskünlük de pek uzun sürmeyecek. Yine herşeyi yoluna koyup, düzeni oturtup en sevdiğim yere, sığınağıma geri döneceğim.

Bu küskünlük döneminde öyle çok şaaşalı sofralar kurup şölen tadında lezzetler sunmuyorum evdekilere ama sağlıklı olmasından da asla ödün vermiyorum. Ne olursa olsun evimizden sebzeyi meyveyi eksik etmeden dengeli beslenmeye çalışıyoruz. Benim annemden gördüğüm, bildiğim en önemli şey bir akşam yemeği sofrasında salatanın asla eksik olmaması gerektiğidir. Tüm yeşillikleri, maydanozu, rokayı, tereyi, dereotunu ve bilumum salata malzemesini evden eksik etmemeye çalışıyorum. Sonuçta diğer sebzeleri çiğ yemeye pek alışık olmadığımız için salatayla beraber tükettiğimiz tüm çiğ sebzeler hepimiz için çok önemli.

Pancar daha önceden pek severek tükettiğim bir sebze değil aslında. Üyesi olduğum bir paylaşım grubunda pancarın faydaları hakkında uzun uzun yazışılınca markette görür görmez aldım. Sonra da evdeki turp ile bu basit ama faydalı salatayı yaptım.

Malzemeler:
1 adet turp
1 adet pancar
3-5 dal maydanoz
1 yemek kaşığı mısır konservesi
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı balsamikli salata sosu
tuz

Hazırlanışı:
1. Turp ve pancarın kabuklarını soyup ince halkalar halinde kesin.
2. Tabağa bir pancar dilimi bir turp dilimi şeklinde sırayla yerleştirin.
3. Yıkanmış ayıklanmış maydanozları ekleyip üzerine mısırları serpiştirin.
4. Tuzunu, zeytinyağı ve salata sosunu da üzerine ekleyin.

Afiyet olsun.

Bu salatayı aynı zamanda bu ay Salata Etkinliği yapan dergimiz Tuzbiber' e de gönderiyorum. Tarifini göndermeyen kalmasın.

Not: Pancarla ilgili en önemli sorun rengi; her yeri kıpkırmızı boyamasına engel olamadım. Salata hazır hale geldiğinde birini boğazlamışım gibi ellerim kıpkırmızı idi :)
Yorum Gönder