12 Ekim 2010 Salı

Ece' nin Kahvaltı Sofrası

Yeni evlendiğimiz zamanları hatırlıyorum da ne kadar büyük heyecan verirdi bana misafir ağırlamak. O zamanlar hem çalıştığım için hem de mutfakta inanılmaz derecede acemi olduğum için kendimi günler öncesinden strese sokardım. Birileri bana günün birinde yemek blogu açacağımı ve mutfakta keyifle yemekler yapacağımı söylese güler geçerdim.

Bunları neden anlatıyorum çünkü geçtiğimiz Cumartesi akşamı Ece' yi görünce bunlar aklıma geldi. Mutfağına o kadar hakim, yaptığından o kadar emin ve nerde neyi bulacağını o kadar doğru biliyor ki kendi şaşkın ördek hallerimi hatırladım doğal olarak. Demek ki bu haftasonu yediğimiz yemekler hiçbir şey değil, bundan 5-6 yıl sonra Ece kim bilir ne harikalar yaratacak, diye düşünmeden edemedim.
Bugün niyetim o harika Cumartesi akşamı balık sofrasını yayınlamaktı. Fakat çektiğim fotoğraflar çok hoşuma gitmedi. Ben de Pazar sabahı kahvaltısını paylaşayım istedim.

Cumartesi akşamı aslında Palamut ve Hamsiyi o kadar çok yemişiz ki Pazar sabahı hiç bir şey yemeyiz sanmıştım. O yüzden kahvaltılıklar dışında da hiçbir şey yapmaması için Ece'den rica ettik. Hiç de öyle olmadı. Güle oynaya hep birlikte hazırladığımız sofraya bir oturduk, muhabbetle yedik yedik yedik.
Ece' nin annesi Sevgili Nurhayat Ablamın ne kadar maharetli olduğundan daha önceden bahsetmiştim. O gün Nurhayat Abla aramızda değildi ama kışa hazırlık olarak yaptığı ev yapımı yufkalardan dolayı epey bir andık onu. Ece o muazzam yufkalardan bize misler gibi gözlemeler yaptı o sabah. Bizim yemek yemek için direnen küçük adam bile oturup hepsini yedi. Ellerine sağlık Nurahayat Ablam, bugüne kadar senin elinden yediğim herşey harikaydı. Ece' nin bu maharetli elini kimden aldığı belli...


Kışlık olarak yapılan bu yufkalar aynen fotoğrafta gördüğünüz şekliyle kurutulup saklanıyor. Pişirileceği zaman suyla ıslatıp, arası açılıp içine istenilen malzeme konulup yağsız teflon tavada arkalı önlü pişiriliyor. O sabah bizim gözlemeler pastırmalı, salamlı ve beyaz peynirli idi. Bir dahaki kahvaltıyı dört gözle bekliyorum, bilesin Ece:))


Ev sahiplikleri için Ece ve Bora' ya bir de buradan teşekkür edelim. Hep böyle muhabbeti ve bereketi bol sofraları olsun. Dostları, sevenleri, onların mutluluğunu paylaşanları zaten bol, daha da bol olsun  inşallah.
Yorum Gönder