7 Ekim 2010 Perşembe

Nektarin Reçeli

Bu sabah buz gibi bir havaya uyandık. Sanki iliklerime kadar soğuk işliyor, ne giysem fayda etmiyor. Kansızlığım artık beni çok zorluyor. Ne yesem ne yapsam kışın soğuğu beni yeniyor. Ben de bu soğuk günde yazın sıcağında yaptığım mis gibi reçelimin tarifini geç kalmadan paylaşayım da bari içim ısınsın istedim. Marketlerde, pazarlarda hala yazın son şeftalileri, nektarinleri var. Yapmak isteyenler varsa geç kalmasınlar. Kışın da kahvaltı sofralarında kendi ellerinden çıkan reçellerin tadını çıkarsınlar. Hiçbir şeyin hazırını sevmem, zorda kalmadıkça da satın almam. Özellikle de reçelin asla hazırını almam, yapımı bu kadar da karmaşık olmayan bir şeyin neden hazırını tercih ederler, onu da bilemem. Bakın tarifini veriyorum, hadi kendiniz yapın mis gibi katkısız tüketin.

Malzemeler:
1 kg nektarin
1 kg toz şeker
1/2 limonun suyu


Yapılışı:

1. Nektarinleri yıkayıp ince ince dilimleyip küp küp doğrayın.
2. Nektarinlerin üzerine şekeri ekleyip dilerseniz bir gece bekletin. Dilerseniz aynı gün de pişirebilirsiniz.
3. Tencereyi ocağa alıp,asla su eklemeden,  orta ateşte arada karıştırmak suretiyle pişirin.
4. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve çok karıştırmadan pişirmeye devam edin.
5. Reçelin üzerinde biriken köpükleri bir kaşık yardımıyla alın.
6. Bir süre sonra reçelin kıvamı değişmeye başlayacaktır. Bu da size pişip pişmediği konusunda fikir verecektir. Kaşıktan su gibi akarsa henüz pişmediği anlamına geliyor.
7. Reçelin kıvamının olup olmadığını test etmek için bir kaşık reçeli küçük çay tabağına alın. Buzdolabında soğutup işaret parmağınızla ortadan ikiye bölün, eğer iki tarafı yavaş yavaş birleşiyorsa reçelin kıvamı tamamdır.
8. Limonun suyunu da ekleyip 4-5  dk daha pişirin ve ocaktan alın.
9. Soğuduktan sonra kavanozlara alıp afiyetle tüketin.


Ekmek makinesinden yeni çıkmış Ballı ve Sütlü ekmeğimle ne güzel poz vermiş Nektarin reçelim. Ekmeğin tarifini de paylaşacağım, öyle ki bu tarifi bulduktan sonra başka ekmek pişirmez oldum makinede. En kısa zamanda o da gelecek. Siz ekmeğin tarifi gelene kadar reçelleri hazır edin.                                               
Yorum Gönder